Pashto Farsi


اسلام رادیکال کدام نوع اسلام است که سیکولران از آن می‌هراسند؟
07/10/2020 | احمدصدیق احمدی

چه بپذیریم و یا هم نپذیریم، ارزش‌ها همواره در تقابلِ هم قرار دارند. اما آنچه که منجر به تداوم این تقابل می‌شود عدم تسلیمی یک ارزش بر ارزش دیگر است. در این میان چیزی که غرب به‌ویژه آن‌هایی را که با ارزش‌های غربی پرورش یافته‌اند سخت می‌رنجاند، تسلط نیافتن بر ارزش‌های است که غرب همواره از آن می‌هراسد. به عبارت دیگر، غرب و عمالش به خوبی پی برده‌اند هنوز که هنوز هست اسلام و ارزش‌های اساسی آن را شکست نداده‌ اند؛ این امر آن‌ها را سخت می‌رنجاند.
روی همین شاید جنگ‌ها و لشکرکشی‌های نظامی، گاهی هم دیپلوماسی، و افزون بر این‌ها همکاری‌های اقتصادی به‌ویژه قرضه‌های زیانبار مالی توسط بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، از راه‌کاری تسلط بر ملت‌های صاحبِ ارزش‌ها است که از سوی غرب روی دست گرفته می‌شود. علاوه بر این استراتیژی‌ها در عصر کنونی نهادهای پژوهشی و اطاق‌های فکری زیر عنوان پژوهش و تحقیق، بگونه‌ای هدف‌مند بر ریشه‌کن سازی ارزش‌های اساسی دست و آستین برزده‌اند.
چنانچه در افغانستان و در چند سال پسین برخی نهادهای مشخص زیر عنوان پژوهش و تحقیق بجای پرداختن به بن بست‌های حکومتی-دولتی که مردم را به ستوه آورده است، و نیز برملاساختنِ فساد و دزدی‌های میلیونی بادآورده‌های غرب، فقر و کاهش تلفات افراد ملکی، بر دشمنی و مقابله با ارزش‌های می‌پردازد که مردم افغانستان دهه‌ها برای حراست از آن قربانی داده‌اند. این چیزی است که پس از این باید جدی گرفته شود.
در تازه‌ترین پژوهشی که از سوی انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان به نشر رسید آشکارا دیده می‌شود که بر ارزش‌ها، افکار و احکام اسلامی در نصاب معارف افغانستان توهین صورت گرفته و آن را رادیکالیسم دینی (تندروی دینی) قلمداد کرده است. چنانچه در بخشی از این پژوهش آمده است: "تنها دین درست و قابل انتخاب اسلام است. این مسأله می‌تواند باعث رادیکالیسم دینی شود... به شکلی که خدا [الله] در کتب معارف افغانستان ذکر شده منجر به حذف سایر خدایان گردیده و تنها خدای مسلمانان باقی می‌ماند؛ و این مورد منجر به رادیکالیسم دینی در میان شاگردان می‌شود." همچنان آمده است؛ "چرا تمام کتاب‌های زبان و ادبیات –دری و پشتو- با حمد و نعت، یعنی توصیف و ثنای الله متعال و پیامبرش صلی‌الله‌علیه‌وسلم آغاز می‌شود؟" به دنبال آن نویسنده به مجاهد توهین نموده می‌افزاید: "مجاهد با نگاه جزم‌گرایانه‌ی خویش به دنبال نابودی هر آدم غیرخودی بر می‌خیزد. این منجر به رادیکالیسم دینی می‌شود." آیا نهادهای پژوهشی همچون انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان غیر از ریشه‌کن سازی ارزش‌ها، افکار، و احکام اسلامی به چیزی دیگری می‌اندیشد؟
اگر به مبنای فکری و اهداف این گونه نهادها و نیز دست‌اندرکاران و کسانی که زیر عنوان پژوهش و تحقیق همواره در پی دشمنی و سرکوب ارزش‌ها، افکار و احکام اسلامی‌اند نظر انداخته شود، دیده می‌شود که آن‌ها آشکارا پروژه می‌گیرند تا هدف‌مندانه برخی از ارزش‌ها، مفاهیم و احکام اسلامی بجامانده در بدنه‌ی معارف و تحصیلات عالی را ریشه‌کن سازند.
هرچند در دو دهه‌ی پسین تلاش‌های زیادی توسط مؤسسات بین‌المللی و مشاورین خارجی در چاربِ معارف و تحصیلاتی عالی به‌ویژه در ادارات مهمِ طرح نصاب آموزشی صورت گرفته تا زیر عنوان جلوگیری از تندوری و افراطیت از افکار و ارزش‌های اساسی اسلام دور ساخته شود، و بجای آن افکار و ارزش‌های غربی همچون؛ حقوق بشر، دموکراسی، سیکولاریزم و افکارِ فلسفی‌کهنه جایگزین گردد. این روند در حال حاضر همچنان ادامه دارد. افزون بر آن این بار اما انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان وظیفه گرفته تا ارزش‌مندترین اصطلاحات، مفاهیم و احکام اسلامی برجامانده در نصاب معارف؛ مانند: خداوند (الله)، جهاد، مجاهد، مسلمان، مکان‌های مقدس همچون بیت‌المقدس و غیره اصطلاحات و مفاهیم اسلامی را ریشه‌کن سازد. با این وجود چگونه باید جلوی چنین برنامه‌های خطرناک و هدف‌مند را گرفت؟
اگر احزاب سیاسی-جهادی، علماء، شخصیت‌های سیاسی و متنفذین قومی به‌ویژه جوانان مسوولیت احساس نکنند تا جلوی همچون نهادها را بگیرند، سرانجام در انتظار روزی خواهیم بود که ارزش‌های بی‌خاصیتِ غرب جایگزین ارزش‌های مقدس و والای ما مسلمانان خواهد شد. در آن صورت نسل‌های آینده‌ی ما برای ما نفرین و لعنت خواهند فرستاد. زیرا آنچه در حال حاضر صورت گرفته چیزی نیست که مسلمان در برابر آن خاموش و بی‌مسوولیت بنشیند. زیرا قصداٌ و هدف‌مندانه بر مقدسات، ارزش‌ها و احکام اسلامی توهین صورت گرفته و این پروژه هنوز هم ادامه دارد.

احمدصدیق احمدی 


   


   ارسال نظر