Pashto Farsi


دفتر مطبوعاتی
حزب التحریر
ولایه افغانستان
 
شماره: ح.ت.افغ ۱۳/۱۴۴۱ دوشنبه ۱۷ رمضان، ۱۴۴۱هـ ۱۰/۰۵/۲۰۲۰م

اعلامیه مطبوعاتی
دموکراسی، رهبران افغان و تعدادی از مجاهدین اسبق را به معامله‌گران‌ سیاسی منفعت‌طلب مبدل نموده است

پس از فشارهای مکرر امریکا و اتحادیه اروپا بالای رهبران افغان برای پایان دادن به اختلافات سیاسی و تشکیل حکومت همه‌شمول، سران تیم ثبات و همگرایی وارد فاز گفت‌وگو با تیم رقیب برای شامل شدن در نظام شدند. این مورد باعث چنددسته‌گی و اختلافات داخلی در سطح رهبری این تیم گردیده است. در چند سال اخیر این چندمین بار است که این تیم دچار تفرقه شده و اعضای ارشد آن علیه یکدیگر موقف می‌گیرند.
آن‌چه نمایان است این‌که سران تیم ثبات و همگرایی و تعدادی از مجاهدین اسبق از تجارب تلخ گذشته عبرت نگرفته و بار بار از یک سوراخ گزیده می‌شوند، که همانا شامل شدن در نظم دموکراتیک و ترجیح دادن منفعت‌های موقتی می‌باشد. این مورد روز تا روز قدرت و نفوذ آن‌ها را کاهش داده و محبوبیت‌شان را در میان مردم ضربه زده است. آن‌ها این نکته اساسی را فراموش نموده‌اند که دموکراسی میدان مبارزه و فعالیت سیکولارها و تکنوکرات‌ها است؛ نه از مجاهدین و گروه‌های اسلامی. از این‌رو هر قدر که خود را به ارزش‌های دموکراسی آراسته سازند و در نظم امریکایی دخیل شوند، به همان اندازه قدرت و جایگاه‌شان را در میان مردم از دست می‌دهند. چنانچه نتیجه‌ی چندین انتخابات گذشته نشان می‌دهد که به چه اندازه مردم اعتماد شان را نسبت به این‌ها از دست داده‌اند. از سوی دیگر زمانی که در نظم دموکراسی قرار می‌گیرند، وعده‌هایی که به مردم داده‌اند همچنین نمی‌توانند برآورده کنند، چون در میدان دموکراسی صلاحیت تصمیم‌گیری بدست آن‌ها نیست؛ بلکه در این نظم آن‌ها به مهره‌های پیش‌قدم و زیردست برای کسانی مبدل شده‌اند که طراح قواعد بازی در این میدان هستند. چنانچه نه سهم 50درصد قدرت و نه هم تشکیل حکومت‌موازی و یا هم حکومت همه‌شمول گره‌ای از بحران بوجود آمده را می‌گشاید. زیرا همه‌ای اینها در نظم دموکراتیک صورت می‌گیرد.
دموکراسی میدان منفعت و مصلحت‌های شخصی و تیمی است و هر تیم و جناحی که در آن به مبارزه می‌پردازد، اولاً او را از ارزش‌های‌اش پایین آورده و در قدم بعدی وی را به معامله‌های فردی و تفرقه‌ی داخلی سوق می‌دهد. چون در این میدان منفعت و مصلحت مقدم بر ارزش‌ها و آرمان‌هاست. به همین جهت است که تعدادی از مجاهدین اسبق از ارزش‌های اسلامی‌شان پایین آمده و به معامله‌گران سیاسی منفعت‌طلب، نزول نموده و به چند کرسی موقتی و یا وزارت‌های بی‌صلاحیت و زیر دستِ تکنوکراتان تن داده‌اند. گویی‌که مصلحت‌های شخصی و تیمی قلب‌های‌شان را سخت و متفرق گردانیده و امروز همچو دانه‌های تسیبح بدون نخ، از هم پاشیده‌اند.
مجاهدین اسبق باید این مسئله را به صورت عمیق درک کنند که قدرت‌شان در زمان جهاد از مقاطعه با رژیم کمونستی و مبارزه علیه اشغال شوروی نشات گرفته بود. در زمان فعلی نیز یک راه حل در پیش روی آن‌ها قرار دارد که آن عبارت از مقاطعه با دموکراسی و عدم شامل شدن در نظم فعلی امریکایی می‌باشد. این مورد باعث می‌گردد تا عزت و قدرت خود را در میان مردم بازیافته و منحیث یک جریان تاثیرگذار، نه تاثیرپذیر در تحولات سیاسی نقش آفرینی کنند. در غیر آن در نظم دموکراسی در سردرگُمی سیاسی قرار گرفته و در صحرایی قدم می‌زنند که همه جا تاریک است و آن‌ها نمی‌دانند به کجا روان هستند.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر-ولایه افغانستان


   


   ارسال نظر