Pashto Farsi


وقتی دولت برای مردم دروغ بگوید؛‌ آیا راه‌حلی هم وجود دارد؟
04/26/2020 | احمدصدیق احمدی

بحران کرونا از جدی‌ترین بحران‌هایی است که کشورها و دولت‌های جهان را شوکه ساخته است. چنانچه «آنتونیو گوترش» سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد اعلام کرد، بحران کرونا از جمله بدترین بحران‌هایی است که این سازمان از آغاز بوجود آمدن‌اش تاکنون به تجربه گرفته است.
یکی از مهم‌ترین عوامل گسترش‌جهانی ویروس کرونا جدی نگرفتن دولت‌ها در آغاز پیدایش آن است. اگر در وهله‌ای نخست شیوع این ویروس جدی گرفته می‌شد و مبتلایان آن اجازه‌ی خارج شدن به شهرها و کشورهای دیگر را نمی‌داشتند، بدون شک کشورها و جهانیان کم‌تر از امروز هزینه می‌پرداختند. چنانچه در آغاز شیوع این بیماری، کشورهای بزرگ از جمله امریکا با آن برخورد سیاسی و اقتصادی نمودند. چنان که وزیر مالیه/دارایی امریکا گفته بود: "کرونا در چین می‌تواند برای اقتصاد امریکا مفید واقع شود." به دنبال آن دونالد ترامپ به سادگی از کنار آن عبور نموده به شبکه‌ی «فاکس نیوز» گفت: "حتا اگر افراد [در امریکا] ویروس کرونا دارند می‌توانند بالای کارشان حاضر شوند." حال نه تنها این‌که بسیاری از شهرهای امریکا قرنطین شده است، بلکه امریکا در رأس قربانیان ویروس کرونا در جهان قرار گرفته است.
در افغانستان اما خطرناک‌تر از سایر کشورها، دولت مقابله با کووید 19 را بگونه‌ای فریب‌نده آغاز کرده است. مثال واضح آن را می‌توان در ساخت شفاخانه‌ای ویژه برای بیماران کووید 19 در هرات مشاهده که در چند روزی بصورت عاجل و نمایشی ساخته شد،‌ اما تاکنون از تجهیزات و داکترانی که در آن برای بیماران خدمات ارائه بدارند درکی نیست. شاید گفته‌های چندی قبل رئیس شورای ولایتی هرات درست بود که بیان داشت: "حرف‌های مرکز دروغ، لاف و هوایی است. هیچ پولی به هرات نیامده، مردم در قرنطین خاک بخورند؟"
آنچه که درین روزها رئیس‌ جمهور زیر عنوان مبارزه با کرونا مبالغ هنگفتی را به ولایات مختلف تخصیص داده و نیز استراتیژی و برنامه‌های جدیدی را مانند؛ کمک برای مردم وعده سپرده همه برنامه‌های دروغین و فریب‌نده‌ای اند که دولت در تلاش است تا بجایی پنهان کردن نارسایی‌هایش از این طریق در چشم مردم خاک بپاشد. این بار نخست نیست که رئیس‌ جمهور با ارائه‌ای چنین برنامه‌های دروغین در تلاش است تا در چشم مردم خاک بپاشد، بلکه پنج‌سال قبل در دور نخستِ ریاست‌ جمهوری وعده سپرده بود که در صورت پیروزی‌اش در انتخابات، برای ایجاد اشتغال، فراهم سازی مسکن، تغییرات مدیریت زیربنایی، ساختن پوهنتون‌های تحقیقاتی نفت و گاز و در کل در پنج‌سالِ حکومت‌داری‌اش هیچ فردی در افغانستان بدون خانه-مسکن نخواهد بود. حال با گذشت پنج‌سال از حکومت‌داری وی دیده می‌شود که حتا یکی از وعده‌های داده شده بگونه‌ای درست عملی نشده است. اگر به وعده‌های پنج‌سال قبلِ رئیس جمهور نگریسته شود و وضعیت کنونی مردم با آن مقایسه گردد، انسان به درستی پی می‌برد که مردم با سخت‌ترین شرایط بیکاری، فقر، بلند رفتن قیمت‌ها، کاهش عرضه‌ی خدمات و مهم‌تر از همه از دست دادنِ فرزندان شان را به چشم سر مشاهده می‌نمایند.  
آن‌هایی‌که در غرب تربیه شده‌اند به خوبی می‌دانند که چگونه با بزرگ‌نمایی و تکرارِ دروغ مردم را فریب دهند. از این‌رو مردم باید درک کنند که دولت‌های دموکراتیک و نیز بادآورده‌های غرب، هیچ‌گاه در پی حل  واقعی و همیشگی مشکل مردم نیستند. نمونه‌های آن را مردم در دو دهه‌ی گذشته با دل و جان حس کرده‌اند. حال که بحران کرونا از راه رسیده دولت با پنهان‌کردن واقعیت‌ها برای مردم دروغ می‌گوید که برای مبارزه با کرونا آمادگی گرفته و پول‌های هنگفتی را به مصرف خواهد رسانید. در حالی که با طرح و برنامه‌های گوناگون در تلاش اند تا دروغ و پنهان‌کاری‌شان را سرپوش بگذارند.
در این میان نظام اسلام به عنوان یگانه راه‌حل در مهارِ چنین بحران‌های دست و پاچه نمی‌شود، و حاکم آن به عنوان مسوول نزد خالق و مردم هیچ‌گاه برای مردم‌اش دروغ نمی‌گوید. حاکم در اسلام در چنین شرایط بحرانی از یک‌سو با پنهان نکردنِ بحران با مرض برخود انسانی نموده و با بیماران قرنطین‌شده به ویژه بزرگ‌سالان رویحه‌یی همکاری را تقویت می‌کند، و با رسیدگی به مشکلات بیماران در کنار مردم و فقرا می‌ایستد. این نوع عمل‌کرد باعث می‌شود تا به اسرع وقت به بیماری فایق آمده زندگی روزمره‌ی مردم، و مهم‌تر از آن چرخ اقتصادی به رکود مواجه نشود. سرانجام این اقدام باعث اعتماد و همکاری میان مردم و دولت می‌گردد.
تاریخ اسلام مثال‌های زیادی از این گونه برخورد حاکمان مسلمان را در خود ثبت دارد. بسیاری‌هایی که تاریخ اسلام را مطالعه نموده‌اند به خوبی می‌دانند که مسلمانان در گذشته توانسته بودند چنین بحران‌های را به درستی مهار کنند. اما در زمان کنونی و با امکانات بیشتر، بدون شک بهتر از گذشته می‌توانیم عمل نمایم. در این میان چیزی که توانسته مانع این گونه شرایط و فرصت شود، موجودیت حاکمان دست‌نشانده و پیروان غرب است که همواره در پی تطبیق نظام‌هایی ‌اند که سرمایه‌های مردم را به تاراج برده و برای مردم دروغ می‌گویند.


   


   ارسال نظر