Pashto Farsi


  دفتر مطبوعاتی
حزب التحریر
شماره صدور: 1441 AH / 021 29 شعبان 1441 هـ.ق 22 اپریل 2020م

اعلامیه مطبوعاتی
اعلان نتیجه رؤیت هلال ماه مبارک رمضان سال 1441هـ.ق

 (ترجمه)

﴿شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَىٰ وَالْفُرْقَانِۚ فَمَن شَهِدَ مِنكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُۖ وَمَن كَانَ مَرِيضًا أَوْ عَلَىٰ سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَيَّامٍ أُخَرَۗ يُرِيدُ اللَّهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلَا يُرِيدُ بِكُمُ الْعُسْرَ وَلِتُكْمِلُوا الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُوا اللَّهَ عَلَىٰ مَا هَدَاكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ﴾ [بقره: 185]
ترجمه: (روزه، در چند روز معدودِ) ماهِ رمضان است؛ ماهی‌که قرآن، برای راهنمایی مردم و نشانه‌های هدایت و فرق میان حق و باطل، در آن نازل شده است. پس آن کس از شما که در ماه رمضان در حضر باشد، روزه بدارد و آن کسی‌که بیمار یا در سفر است، روزهای دیگری را به جای آن، روزه بگیرد! الله راحتی شما را می‌خواهد، نه زحمت شما را! هدف این است که این روزها را تکمیل کنید و الله را بر این‌که شما را هدایت کرده، بزرگ بشمارید؛ باشد که شکرگزاری کنید!

بسم الله الرحمن الرحیم! ثنا و ستایش پروردگاری را سزاست که رب عالمیان است، قاهر بر جابران و رب عرش عظیم است؛ او ربی‌که آگاه همه‌ی امور و رووف و مهربان برای مؤمنین است. درود و رحمت بی‌پایان بر آخرین نبی که بر بشریت فرستاده شد! سید بنی آدم، به آن روح مبارکی‌که کتاب مقدس نازل شد! صاحب سیرت العطرة، امام صحابه ابرار، رهبر و پیشوای بهترین امتی‌که تااکنون آفریده شده است؛ سیدنا پیامبر بزرگوار اسلام، حضرت محمد صلی الله علیه وسلم و درود بر آل او و اصحاب و یاران باوفایش باد...!

بخاری در صحیح خود از محمد بن زیاد آورده است که گفت: «از ابوهریره رضی الله عنه شنیدم که می‌گفت: رسول الله ﷺ فرمودند: و یا أبوالقاسمِ صلى الله عليه وآله وسلم فرمودند:

«صوموا لِرُؤيتِهِ وأَفْطِرُوا لرؤيتِهِ فإنْ غُـبِّيَ عليكم فأَكْمِلُوا عِدَّةَ شعبانَ ثلاثين»
ترجمه: با رؤیت ماه(نو رمضان) روزه بگیرید و با رؤیت ماه(نو شوال) افطار نمایید و اگر آسمان تیره است؛ پس سی روز شعبان را تکمیل کنید.

پس از برسی(نجومی) ماه جدید رمضان، این شب پنجشنبه، رویت ماه جدید مطابق الزامات و معیارات شرعیت تثیبت نشد و بنابر این فردا، روز پنجشنبه ادامه ماه شعبان است و روز جمعه اولین روز ماه مبارک رمضان سال 1441هـ.ق خواهد بود. به همین مناسب، خوشحالم که تبریکی خود را من‌حیث رییس دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر به تمام عاملین دعوت، که در دفتر به امیر حزب التحریر، عالم جلیل القدر، شیخ عطاء ابن خلیل ابوالرشته فعالیت می‌کنند و به تمام مسلمانان بخاطر این ماه مبارک عرض می‌دارم! از الله سبحانه وتعالی استدعاء می‌دارم که به برکت این ماه مغفرت و خیرات(بخشش و نعمت‌ها) ما را از آتش جهنم/دوزخ نجات و رهایی بخشد.
ای مسلمانان!
ماه روزه در حالی فرا رسیده است که جهان به‌طور متوالی به قلب یک وبای همه‌گیری داخل می‌شود که مهد و چهارچوب‌اش را به لغزش آورده است. این مصیبت به یک درس عمیق در مورد حیات دنیا(زنده‌گی این جهان) مبدل شده است و ناتواتی و ضعف انسان‌ها را تصدیق نمود. بناءً شدیداً تذکر می‌دهد که آن‌ کسانی‌که بر انسان‌های این دنیا ظلم و ستم روا می‌دارند، هرگز باعث ناکامی الله سبحانه وتعالی نمی‌شوند و نخواهند شد. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿لَا تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا مُعْجِزِينَ فِي الأَرْضِ وَمَأْوَاهُمُ النَّارُ وَلَبِئْسَ الْمَصِيرُ﴾

[نور: 57 ]
‏ ترجمه: گمان مبر كه كافران درمانده كننده‌گان (الله سبحانه‌وتعالی) در زمين باشند (و بتوانند از چنگال مجازات الهی فرار كنند و از قلمرو قدرتش بيرون روند؛ نه تنها در اين جهان از مجازات الله مصون نيستند) بلكه در آخرت جايگاه‌شان دوزخ است و چه بد جايگاهی است!‏

این بیماری وباء/همه‌گیر در حالی آمد که جهان توسط مارهایی رهبری می‌شدند که از سوی حاکمان احمق(رویبضات) متابعت و تعقیب می‌شدند و بدانید که نه علاج و شفابخشی مشخصه‌ای این مارها است و نه این امر ماهیت طبیعی رویبضه‌ها(احمق‌ها) را تشکیل می‌دهد! بناءً ما حالتی را می‌بینیم که به راست و چپ تقلا و لغزش دارد؛ مانند آن کسی‌که روی خاکستر گرم می‌خزد، نمی‌داند که کدام طرف کم‌ترین درد را دارد و کدام طرف کم‌ترین ضرر را برایش می‌رساند! ‏هرچند، این بیماری واگیر(اپیدیمک) از یک کشور شناخته شده، از یک مکان شناخته شده و توسط یک مسیر شناخته شده پدیدار و بیرون آمده است و علی‌رغم سیرش که توسط دوربین‌ رسانه‌ها ضبظ شده، با این‌که شدت‌اش توسط گواهی یا شهادت افراد بیمار به‌طور مستند درج دوسیه/پرونده شده است و باوجود این واقعیت که مقامات پس انتشار عکس قبر‌های دسته‌جمعی خواستار اختیاط برای این بیماری شده بودند، واقعاً وجود این وباء/همه‌گیر اثبات شده بود. ‏علی‌رغم این اتفاقات، غرب به تماشای رسیدن آب ساحل این بیماری به نزدیکی‌اش ادامه داد تا این‌که تیر بیماری به پایتخت‌هایش اثابت نمود و به در میان مردمش انتشار یافت. اگر آنان حدیث رسول الله صلی الله علیه و سلم را در مورد طاعون مطالعه می‌کردند، آنان درس عمیقی را از آن می‌آموختند که چگونه در مقابل بیماری واگیر زبردستی، چیره‌گی و تخصص عمل را پیدا کنند و تا این‌که هرگز نیاز نمی‌داشتند تا اتباع یا شهروندان‌شان را در خانه‌های‌شان قفل کنند؛ مگر الله سبحانه وتعالی قضاء‌اش را بر آنان نازل کرد و ضعف و ناتوانی آنان را آشکار ساخت!
بدون شک، غرب ناتوان گردیده؛ چون جهانی شدنی‌که غرب آن را به‌وجود آورده، بزرگ‌تر از آن گردیده که آن را کنترول نموده و یا سر و سامان دهد. غرب عاجز و ناتوان شده است؛ زیرا مفکوره پول، سرمایه و تاجران/بازرگانان به دین و منبع انگیزه آن مبدل شده است. غرب عاجز و ناتوان شده است؛ زیرا توسط علم و دانش‌اش فریب خورده است؛ فلهذا، فکر می‌کرد که آن علم و دانش‌اش وی را به یک خدای، به غیر الله سبحانه وتعالی، تبدیل کرده بود!! آری، اربابان غرب، فلاسفه‌ی‌شان و کسانی‌که از آنان پیروی می‌کردند، گمان می‌کردند که آنان با نبوغ خودشان بی‌نیاز از الله سبحانه وتعالی و قوانین‌اش هستند. بنابرین، آنان قوانینی را برای خودشان نوشتند و نظامی را از آن ابداع نموده و برایش یک سیاست/پالیسی خاصی را تدوین و طرح‌ریزی کردند؛ فلهذا آنان برای خودشان خانه‌ای از تار عنکبوت اعمار کردند! الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿مَثَلُ الَّذِينَ اتَّخَذُوا مِن دُونِ اللَّهِ أَوْلِيَاء كَمَثَلِ الْعَنكَبُوتِ اتَّخَذَتْ بَيْتاً وَإِنَّ أَوْهَنَ الْبُيُوتِ لَبَيْتُ الْعَنكَبُوتِ لَوْ كَانُوا يَعْلَمُونَ﴾ [عنکبوت: 41 ]
‏ترجمه: ‏ ‏كار كسانی‌كه جز الله(سبحانه‌وتعالی، اشخاص و اصنام و اشيائی را به دوستی برگرفته‌ اند، و از ميان آفريدگان، برای خود) سرپرستانی برگزيده‌ اند، هم‌چون كار عنكبوت است كه (برای حفظ خود از تارهای ناچيز) خانه‌ای برگزيده است (بدون ديوار و سقف و در و پيكری‌كه وی را از گزند باد و باران و حوادث ديگر در امان دارد)! بی‌گمان سست‌ترين خانه‌ها خانه و كاشانه عنكبوت است! اگر ( آنان از سستی معبودها و پايگاه‌هائی‌كه غير از الله برگزيده‌ اند، باخبر بودند، به خوبی) می‌دانستند (كه در اصل بر تار عنكبوت تكيه زده‌ اند).

ای مسلمان، ای بهترین امتی‌که به سود انسان‌ها آفریده شده‌اید!
بهار عربی نشانه‌ای بود که امت اسلامی  از قوت کافی و اراده مستحکم به‌منظور این‌که از نفوذ غرب و غلامانش خودرا رهایی بخشد، برخوردار است. چنان‌چه اگر به این بیماری بنگریم، به شما اطمینان داده که دشمن‌تان از لحاظ ساختاری بی‌حد ضعیف است، از نظر نظم هم‌چنین ناتوان است و مردم‌اش از تصامیم، طمع حرص و عدم مراقبت نظام‌های‌شان بی‌حد خسته شده‌اند و آنان نیاز جدی به یک رهبریی جدید جهانی دارند. ‏
از این‌رو این ماه مبارک باید ماه یکجا نمودن نیروها و ماه بیدار کردن همت‌های تان باشد و پس از آن با اعاده منهج نبوت و حاکم نمودن آن بر نظام‌های جهانی، برای نجات نفس‌های تان عمل نمایید. سپس برای این جهان ستمدیده امیدی برای زندگی با عزتی‌که شایسته بنی آدم است، نصیب کنید.
بار الها! ای پادشاه جهان! ای کسی‌که همه امور بدست توست؛ هرچه عاجل وحدت و یکپارچگی امت اسلامی را در دولت اسلامی برآورده ساز! تو شنونده دعا هستی! رمضان مبارک! والسلام عليكم ورحمة الله وبركاته!
فلهذا، شب پنجشنبه تکمیل و اتمام ماه شعبان برای سال 1441هـ.ق است.

انجینر/مهندس صلاح الدین عضاضه
رییس دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر
مترجم: داکتر زکریا


   


   ارسال نظر