Pashto Farsi


آیا صلح امریکایی ممکن است؟!
02/11/2020 | جمال یوسف

آمدن صلح در افغانستان آنهم توسط امریکا بیشتر از هر چیز تعجب‌آور است. بعد از آن که تویت ترامپ مذاکرات صلح با طالبان را متوقف ساخت، به دنبال آن بحث‌ها روی از سرگیری گفتگوهای صلح، برسر زبان‌ها آمد، و رفت و آمد خلیل‌زاد نماینده‌ی ویژه امریکا برای صلح افغانستان، بار دیگر آغاز گردید. در این میان آنچه که به فراموشی سپرده شده است پیشنهادات جرگه‌ی مشورتی صلح می‌باشد که حکومت کابل با پرداخت مصارف گزاف آن را برگزار نمود، اما هیچ نتیجه‌یی را در پی نداشته و حتی در مورد موادِ قطعنامه‌ی آن هم هیچ صحبتی نمی‌شود. با توجه به این، آیا در شرایط کنونی و با راه‌کارهای دست‌داشته، صلح پایدار و واقعی ممکن است؟
بدون شک آنچه که به عنوان چارچوب صلح‌امریکایی از قبل تعیین گردیده، در واقع شکل و نوعیت آن خارج از افغانستان و در واشنگتن مشخص و تعیین شده است. اما چیزی که ما از طریق مطبوعات و یا تریبیون‌های مختلف می‌شنویم و یا می‌بینیم، صرف یک پروسه‌ی اداری و ظاهرسازی سیاسی آن می‌باشد که توسط حکومتِ به اصطلاح دست نشانده و نهادهای وابسته به آن، روی دست گرفته شده است. سرانجام نتیجه‌ی آن بازی با سرنوشت مردم افغانستان بوده و هیچ یک از آرزوهای مردم را برآورده نکرده و نخواهد کرد.
جنگ در افغانستان یکی از پلان‌ها و برنامه‌های امریکاست. بناً ختم نسبی جنگ و یا کاهش خشونت زیر عنوان پروسه‌ی صلح چیزی بیشتر از یک کمپاین‌سیاسی برای ترامپ نیست. چنانچه دونالد ترامپ در زمان کمپاین‌های انتخاباتی خود وعده‌های متعدد داده بود که یکی از آن‌ها همان ختم جنگ در افغانستان است.
در سیاست‌های عوام‌فریبانه‌ی امریکا به عنوان رهبر دموکراسی جهان، وعده‌های کمپاینی جایگاه خاص خود را دارد. چنانچه وعده‌ها برای فریب و مصروف نگهداشتن اذهان عامه بسیار کارآمد می‌باشد. بناً‌ آنچه را که در دموکراسی امریکا، کاندیدان وعده می‌دهند آن را بگونه‌ای کامل برآورده نمی‌سازند، بلکه در دور بعدی انتخابات، بر عملی‌سازی جدی آن تاکید و تمرکز می‌نمایند تا بتوانند با استفاده از آن، یک‌بار دیگر پیروزی را از آن خود سازند.
در انتخابات امریکا بسیاری اوقات وعده‌های داده شده‌ی کاندیدان نمایانگر اهداف و سیاست‌های اصلی و واقعی امریکا نیست، بلکه آن نظریاتی کمپاینی است که برای جلب توجه افکار عامه روی دست گرفته می‌شود. از این‌رو برای درک خوبترِ سیاست امریکا باید بر عملکردهای واقعی آن نگاه کرد، نه به برخی از گفته‌های غیرواقعی سیاسیون و یا تنها به برخی از گزارش‌های رسانه‌یی. چنانچه ختم جنگ در افغانستان یکی از وعده‌های ترامپ در کمپاین انتخاباتی وی در دور نخست انتخابات بود، که برای جلب توجه افکارعامه وعده داده بود. در اینجا مفهوم ختم جنگ که منظور آن ختم جنگ در افغانستان است، به معنی صلح نیست، بل هر یکی از اصطلاحاتِ ختم جنگ و برقراری صلح مفهوم جداگانه در سیاست عملی امریکا دارد. چنانچه زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ی ویژه امریکا برای صلح افغانستان در یکی از مصاحبه‌های خود آشکارا گفته بود: "صلح با طالبان به معنی ختم جنگ و خشونت در افغانستان نیست." علاوه بر آن قومندان عمومی نیروهای ناتو از تشدید فعالیت‌های ناتو، به شکل بی‌سابقه خبر داد.
بناً آنچه را که دونالد ترامپ زیر عنوان برنامه‌ی ختم جنگ، برقراری صلح و خروج نیروهای امریکایی از افغانستان روی دست گرفته تا با استفاد از این سیاست، بتواند جلب توجه رأی دهندگان را در انتخابات پیشرو بدست آورد، چیزی نیست که معنی واقعی آن ختم جنگ، برقراری صلح و یا هم خروج واقعی نیروهای نظامی و استخباراتی امریکا از افغانستان بوده باشد. بل آن یک فریب است که جهت اغوای افکارعامه روی دست گرفت شده است. بنابر این، ایجاب می‌کند تا سیاست عملی امریکا و حلقاتِ دست پرورده‌اش در افغانستان را که زیر نام صلح و ختم جنگ برنامه‌های را راه‌اندازی کرده‌اند به درستی درک کرد که آن‌ها چگونه برای جلب توجه افکارعامه به هدف پیروزی در انتخابات، برنامه‌های نمایشی را روی دست می‌گیرند.
شاید یکی از دلایل مهم در عدم امضای توافقنامه‌ی صلح با طالبان و نیز به تعویق افتادن آن این باشد که ترامپ با خریدن فرصت، آن را زمانی به امضاء برساند که در نزدیکی‌های برگزاری انتخابات باشد تا دست‌آوردی باشد بر پیروزی وی در دور دوم انتخابات مبنی بر فریب مردم که گویا ترامپ موفق شده با طالبان توافقنامه‌ی را به امضاء برساند که بر مبنای آن ختم جنگ، برقراری صلح و خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان صورت خواهد گرفت. آیا این خود سوال برانگیز نیست، که در زمان بارک اوباما و در نزدیکی‌های دور دوم کمپاین انتخاباتی، ‌اسامه بن لادن رهبر القاعده کشته می‌شود، و در زمان دونالد ترامپ و نزدیکی‌های دور دوم کمپاین انتخاباتی، ابوبکر البغدادی رهبر داعش کشته شده و تلاش‌ها برای ختم جنگ، برقراری صلح و خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تشدید می‌آبد؟ چرا همیشه قبل از کمپاین دور دوم انتخابات؟!

 

   


   ارسال نظر