Pashto Farsi


کاهش تاکتیکی و سیاسی نیروهای امریکایی از افغانستان
02/07/2020 | سیف الله مستنیر

اشرف‌غنی رییس جمهور افغانستان در حاشیه‌ی اجلاس جهانی اقتصاد در سویس گفته است که حکومت افغانستان با بیرون شدن نیروهای خارجی مشکلی ندارد؛ اما هشدار می‌دهد که اگر درباره چگونگی این روند بجای حکومت با طالبان مذاکره شود، جنگ افغانستان وارد مرحله تازه خواهد شد.
با دقت در نحوه‌ی پیشرفت مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان دریافت می‌گردد که حکومت افغانستان در این پروسه به حاشیه رانده شده و در عقب درهای بسته این مذاکرات را تعقیب می‌کند. حکومت افغانستان حتی از معلومات دست اول این پروسه و این‌که در سَر میز مذاکره میان امریکا و طالبان چه می‌گذرد، غافل است و معلومات دقیق ندارد. چندی قبل، زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ی ویژه‌یی امریکا در امور صلح افغانستان در سفری که به کابل داشت، مسوده‌ی موافقت‌نامه امریکا و طالبان را کتباً به رهبران افغانستان داد تا در همان مجلس مطالعه نموده و دو باره تسلیم نمایند. چون امریکا بالای مزدوران افغانی‌اش اعتماد ندارد، از این بابت نخواست که یک کاپی این مسوده را به آن‌ها بدهد تا آن‌ها به جزئیات موافقت‌نامه را مطالعه نمایند و ابراز نظر کنند. از این‌رو، اشرف‌غنی به هر سُو دست و پا می‌زند تا سهمی در این پروسه دریافت نماید. این طبیعت استعمار است که در مسائل بزرگ، مزدورانش را دَور می‌زند، چون اعتماد کافی بالای آن‌ها ندارد.
دونالد ترامپ برنامه‌ی را طرح کرده که تعدادی از نیروهای امریکایی تا انتخابات 2020 امریکا افغانستان را ترک کنند که 4 هزار نیرو در مرحله اول خارج می‌شوند. چون جنگ افغانستان به یک زخم غیرقابل علاج و طولانی‌ترین جنگ تاریخ امریکا مبدل شده است. افکار عامه هم در سطح جهان و هم در امریکا در قبال جنگ افغانستان منفی است و مردم امریکا آن را یک جنگ ناکام و بیهوده می‌دانند. از این‌رو امریکا می‌خواهد تا با کاهش نیروهایش در افغانستان از یکسو شکست اش را در افغانستان پنهان نماید و از سوی دیگر تیم ترامپ بتواند از آن در کمپاین‌های انتخاباتی استفاده تبلیغاتی نماید.
تلاش امریکا این است تا نیروهایش را به شیوه‌یی کاهش دهد که به صورت مستقیم ارتباط به پروسه صلح و مذاکرات با طالبان نگیرد، چون در این صورت کاهش نیروهای امریکایی به شکست امریکا در افغانستان تلقی می‌گردد. از این‌رو بارها مقامات امریکایی اعلام کرده‌اند که کاهش نیروها ما در افغانستان ارتباطی با موافق‌نامه‌ میان امریکا و طالبان ندارد. چنانچه، مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا اعلام کرد خارج شدن نیروهای نظامی امریکا از افغانستان، لزوما به حصول توافق با گروه طالبان مرتبط نبوده و صرف‌نظر از تلاش‌ها برای رسیدن به توافق صلح انجام خواهد شد.
پس با این حساب، گفته‌های اشرف‌غنی مبنی بر این‌که با بیرون شدن نیروهای خارجی مشکلی ندارد، چیزی دیگری نیست جز این‌که حرف‌های بادارانش را به شکل دیگر بیان نموده است. وی کوچک‌تر از آن است که در مورد کاهش نیروهای امریکایی ابراز نظر جدی کند یا تصمیم بگیرد. اشرف‌غنی و دارودسته‌اش در پس پرده نگران کاهش نیروهای امریکایی می‌باشند. چون نیروهای امنیتی افغان بدون کمک مالی و نظامی امریکا توانایی اجرای عملیات‌های کلان نظامی را ندارد و به شدت وابسته به حمایت نیروهای امریکایی می‌باشند.
اما اشرف‌غنی از یکسو می‌خواهد تا از کاهش نیروهای امریکایی حمایت می‌کند تا با تقویت برنامه‌ی ترامپ، روابط نزدیک با وی ایجاد نموده و در عوض ترامپ استخوانی به اشرف‌غنی بیاندازد، ولی از سوی دیگر در تلاش است تا کاهش نیروهای امریکایی در هماهنگی با دولت افغانستان صورت گیرد که نتیجه‌ی آن به قدرت ماندن اشرف‌غنی خواهد بود. در حالی‌که از لحاظ عملی چگونه ممکن است کسی که زمینه‌ی حضور دایمی نیروهای امریکایی را با امضای موافقت‌نامه‌ی امنیتی در 24 ساعت نخست زمام‌داری‌اش تضمین نمود حالا بگوید که بیرون شدن نیروهای امریکایی مشکلی ایجاد نمی‌کند؟
واقعیت مبرهن این است که مردم مسلمان افغانستان برعلیه نیروهای امریکایی می‌باشد و تلاش شان این است تا به هر نحوی که شده نیروهای امریکایی‌ از افغانستان خارج شوند و اشغال پایان یابد. صرف یک گروه بسیار کوچک از کاهش نیروهای امریکایی ترس دارند که به زور و قدرت این نیروها بر سرنوشت مردم افغانستان حاکم شده‌اند. این‌ها همان تکنوکرات‌ها و سیکولرهای برگشته از غرب می‌باشند که بر کرسی‌های بلند دولتی تکیه زده‌اند و به غارت و چپاول مشغول می‌باشند. این گروه کوچک هیچ عزت و شرفِ در میان مسلمان‌های افغانستان ندارند و نیز دارای پایگاه سیاسی و مردمی نمی‌باشند.
در نتیجه، کاهش نیروهای امریکایی نیز در افغانستان تاکتیکی و سیاسی خواهد بود؛ ولی از لحاظ واقعی نیروهای امریکایی نه با امضای موافقت‌نامه‌ی صلح با طالبان و نه تحت هیچ عنوان دیگری به صورت مکمل از از افغانستان خارج می‌شوند. چون موقعیت استراتیژیک افغانستان را امریکا با هیچ منفعتی مبدل نخواهد ساخت. تنها گزینه‌ی خروج و ریشه‌کن نمودن امریکا از افغانستان ارتش مقتدر دولت خلافت راشده است که به سلطه‌گری و حشی‌گری امریکا در منطقه نقطه‌ی پایان می‌گذارد.

سیف الله مستنیر
رییس دفتر مطبوعاتی حزب التحریر – ولایه افغانستان


   


   ارسال نظر