Pashto Farsi


بشارت‌های پیامبر صلی‌الله علیه وسلم برای مردم افغانستان چه معنا می‌دهد؟
01/29/2020 | مصدق سهاک

مردم مسلمان افغانستان دوصد سال است که در آتش سوزان جنگ می‌سوزند. جنگی که همچو هیولای هفت سر، با خون میلیون‌ها افغان بازی می‌کند؛ ولی عطش تشنگی و وحشی‌گری آن را پایانی نیست. در این مدت فقر غربت، مهاجرت، تحقیر، تجاوز و از دست دادن عزیزان به دردهای آشنا برای مردم این سرزمین مبدل شده است.
مردم به هر رژیم، حکومت و دولتی که دل بستند تا گره‌‌ای از مشکلات شان بگشاید، برعکس ناامید شان کرده است. مردم افغانستان دوره شاهی، استعمار انگلیس، انقلاب جمهوریت، انقلاب ثور و به قدرت رسیدن رژیم کمونیستی، تجاوز قشون سرخ شوروی، پیروزی مجاهدین، حکومت طالبان، دموکراسی تحمیلی و اشغال امریکایی را تجربه کرده‌اند، اما این تغییر و تبدیل‌ها نه تنها از مشکلات شان نکاسته، بلکه بر حجم غم و اندوه آنان افزوده و مردم بر کفن‌کش سابقه خدا بیامرزی گفته‌اند.
روزگار کنونی افغانستان بدترین این دوره‌هاست. استعمار، کشتار غیرنظامیان، جرایم جنایی، فساد، فحشاء، آلودگی هوا و .... گریبان مردم را گرفته است و حُکام نصب شده‌ای امریکایی کار و برنامه‌ی جز لاف زدن، چیغ زدن و خدمت‌گذاری به باداران شان ندارند. از این‌رو مردم افغانستان وقتی به سوی آینده نگاه می‌کنند، دنیایی از ناامیدی و سیاهی را در پیش روی شان می‌بینند.
در حالی‌که ناامیدی برای مسلمانان خطرناک است، آن‌ها را در مسیر منفی‌گرایی و تشویش سوق می‌دهد و ابتکار عمل سیاسی را از آنان می‌رباید. در دوره‌های گذشته‌ی از تاریخ، وقتی مسلمانان به شرایط سخت و دشوار سردچار می‌شدند بشارت‌های پیامبر صلی‌الله علیه وسلم را یادآوری و تذکر می‌نمودند و عملاً برای تحقق این بشارت‌ها تلاش می‌کردند. این کار دل‌های آنان را آرامش می‌بخشید. قدم‌های شان را استوار می‌ساخت و تشویش‌های بی‌جای آینده را از دل‌های‌شان می‌زدود.
بشارت تأسیس خلافت، قتال با یهود و فتح روم از جمله کلیدی‌ترین بشارت‌هایی است که امت اسلامی چشم امید به تحقق آنان دارند، به‌خصوص مردم مسلمان افغانستان. چون سرزمین شان توسط غرب به کشتارگاه مبدل شده و مزدوران غرب آن را به تجارت‌خانه‌ی شخصی شان عوض کرده‌اند. از این‌رو، بشارت‌های پیامبر صلی‌الله علیه وسلم، نوید و مژده بسیار گران‌بها برای مردم افغانستان می‌باشد. چون متحقق شدن این بشارت‌ها می‌تواند وحشی‌گری غرب را  در افغانستان و منطقه پایان داده و سریال خشونت و وحشت دوصد ساله را در این سرزمین خاتمه دهد.
متوجه باشیم که یکی از شرایطی که ما به تحقق بشارت‌های پیامبر صلی‌الله علیه وسلم نزدیک‌تر می‌سازد، تعقیب الگوها و نهادینه ساختن صفات مناسب اسلامی است. چون تغییر وضعیت فعلی در جهان اسلام به‌خصوص افغانستان و تحقق بشارت‌های پیامبر صلی‌الله علیه وسلم با الگوهای نامناسب، صفات غلط و تاثیرپذیری از غرب کافر تحقق نمی‌یابد. بلکه این بشارت‌ها با الگوهای مناسب اسلامی تحقق می‌یابند. صحابه کرام نخستین نسلی بودند که مصداق بشارت‌های پیامبر صلی‌الله علیه وسلم قرار گرفتند. ولی آن‌ها دست زیر الاشه ننشسته بودند تا آن بشارت‌ها بخودی خود تحقق یابند، بلکه صفاتی را در خود منحیث یک کتله حاکم ساخته بودند که نصرت الله سبحانه و تعالی شامل حال شان گردید.
همین‌گونه مردم مسلمان افغانستان تلاش نمایند تا افکار و ارزش‌های غلط جمعی را هم‌مانند: دموکراسی، حقوق بشر، بازار آزاد، قوم‌پرستی، و دوستی با غرب که در تقابل با ارزش‌ها و مفاهیم اسلامی قرار دارند، ریشه‌کن سازند. چون حاکم بودن این افکار و ارزش‌ها، تحقق بشارت‌های پیامبر صلی‌الله علیه وسلم را به تعویق می‌اندازد. در عوض افکار و عاداتی حاکم ساخته شود که برگرفته شده از ارزش‌های اسلامی باشد و امت را از حالت بدبختی و ذلت به سوی روشنایی سوق دهد.
یکی از گروه‌هایی که برای تحقق بشارت‌های پیامبر صلی‌الله علیه وسلم تلاش و پیکار شبانه روزی دارد حزب‌التحریر است. پس بر سیاسیون مخلص، رهبران با رسوخ و قدرتمندان شجاع لازم است تا با حزب‌التحریر همکاری نموده و با وحدت تلاش و حاکم ساختن ارزش‌های اسلامی شرایط برای متحقق یافتن بشارت‌های پیامبر صلی‌الله علیه وسلم هموار گردد. به‌خصوص بشارت تأسیس خلافت مهمترین بشارتی است که گلیم ناامیدی و وحشت را از جهان اسلام و افغانستان برچیده و مسلمانان را به زندگی آبرومندانه‌ی سوق دهد که در دنیا منحیث قوم با عزت زندگی کنند و در آخرت منحیث قوم فلاح و رستگار محشور گردند.

مصدق سهاک
عضو دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر ـ ولایه افغانستان   


   ارسال نظر