Pashto Farsi


مسلمانان چگونه به فتح قسطنطنیه نایل آمدند؟
01/15/2020 | سهیل صالحی

از بشارت‌های پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وسلم است که قسطنطنیه و روم فتح می‌گردد، خلافت برمنهج نبوت تاسیس می‌شود و جهاد با یهود صورت می‌گیرد. در این میان فتح قسطنطنیه از بشارت‌های پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم تحقق پیدا نمود که از قرن‌ها به این سو از مناسبت‌های باشکوه در تاریخ امت مسلمه به شمار می‌رود. چنانچه پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم از قبل به فتح قسطنطنیه بشارت داده امیر و لشکر آن را چه نیکو به معرفی گرفته است:

«لَتُفْتَحَنَّ الْقُسْطَنْطِينِيَّةُ فَلَنِعْمَ الْأَمِيرُ أَمِيرُهَا وَلَنِعْمَ الْجَيْشُ ذَلِكَ الْجَيْشُ»
ترجمه: قسطنطنیه حتماً فتح خواهد شد؛ چی نیکو امیری‌ست امیر آن و چی نیکو ارتشی‌ست ارتش آن!

 اگر نگاهی به تاریخ مسلمانان بی‌اندازیم، در خواهیم یافت که اندیشه‌ی فتح قسطنطنیه از آغاز دوره‌ی اموی آغاز شده است، و هر یک از خلفا در فکر گرفتن امتیاز و جایزه‌ی رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم بودند. برای همین مسلمانان بیش از ۲۹ مرتبه برای فتح شهر قسطنطنیه کوشیدند، اما هر بار تلاش آن‌ها به ثمر ننشسته و دوباره به خانه باز می‌گشتند، تا این‌که بعد از هشت قرن انتظار، وعده رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم تحقق پیدا کرد، و به اراده الله سبحانه وتعالی آرزوی چندین ساله‌ی مسلمانان به دست «سلطان محمد فاتح» سرلشکرِ جوان به حقیقت پیوست.
آنچه در این میان مهم است و آن این‌که درست است پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم مژده‌ی فتح قسطنطنیه را داده که سرانجام تحقق پذیرفت، زیرا پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم از هوای نفس خویش سخن نمی‌گوید، آن‌چه می‌گوید قطعاً وحی است که به پیامبر نازل می‌گردید. از این رو نباید این را فراموش کرد که بشارت‌های پیامبر توسط ملائکه عملی نخواهد شد، بلکه سنت الهی همواره این است که ما باید الله را نصرت دهیم تا او تعالی ما را نصرت داده تا چنین پیروزی‌ها نصیب همه‌ی مسلمانان گردد.
آنچه که از فتح قسطنطنیه باید درس گرفت این است که فتح قسطنطنیه مهیا نشد مگر این‌که مسلمانان خود را برای آن آماده ساخته و در جهت تحقق بشارت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم زندگی خویش را وقف کردند. زمانی که پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم مژده فتح قسطنطنیه را برای مسلمانان‌ها داد، از آن زمان به بعد مسلمانان همواره کوشیده‌اند تا به این هدف دست پیدا کنند و امتیاز بزرگ را به نام خود بنویسند. آن‌ها انتظار نکشیدند تا این مژده به خودی خود تحقق پیدا کند، که بدون شک عقل نیز چنین حکم می‌کند تا برای حاصل کردن آن انسان اقدام عملی نماید. چنانچه سلطان محمد فاتح که با فتح قسطنطنیه این لقب را به خود اختیار کرد و برای این هدف پرورش یافته و بزرگ شد.
بشارت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم که به واسطه‌ی محمد فاتح محقق یافت از سنین کودکی برای این هدف تربیه شد؛ قرآن را در سنین کودکی حفظ کرد، فقه و حدیث شریف را نیز فرا گرفت. همچنان زبان‌های عربی، فارسی، لاتینی و یونانی را آموخت. از همه مهمتر این‌که با دیدگاهی بزرگ شد که باید رضایت الله سبحانه وتعالی در تمام امور زندگی‌اش اصل باشد، و هر آنچه در زندگی است باید بر محور چنین دیدگاهی بچرخد. به این معنا که اصل آخرت باشد و دنیا در اطراف آن بچرخد.
اگر مسلمانان به فتح قسطنطنیه دست یافتند، تنها برای این نبود که بشارت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم بود، بلکه از این جهت بود که مسلمان‌ها برای این هدف خود را از هر لحاظ آماده ساختند و در جهت تحقق آن تلاش کردند. پس مهمترین مسئله در اینجا شناخت تکلیف و تلاش برای ادای آن است. بدون شک مژده پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم تحقق پیدا می‌کند، اما ما باید نقش خود را در آن دریابیم. این به معنای آن است که اگر می‌خواهیم یک بار دیگر به اقتدار خویش همچون روز سعد در قادسیه، و روز صلاح الدین ایوبی در بیت المقدس و محمد فاتح در قسطنطنیه باز گردیم و آن افتخارات را دوباره تکرار کنیم، و یک بار دیگر رهبری جهان را بدست گیریم باید تکلیف خود را شناخته و دیدگاه خود را بسان دیدگاه کسانی همچو سلطان محمد فاتح بسازیم که بیش از ۳۰ سال زندگی خود را وقفِ فتوحات و جهاد فی سبیل الله کرد.


   


   ارسال نظر