Pashto Farsi


بشارت فتح روم و شکست امریکا
01/14/2020 | مسلم بغلانی

پیامبر صلی الله علیه وسلم در حالاتی‌که مسلمانان به سختی و مشکلات روبرو می‌شدند از فتح پیروزی‌های بزرگ مژده و بشارت می‌داد. با شنیدن بشارت‌های پیامبر صلی الله علیه وسلم، خوشی‌ و امیدواری‌های بیشتر به اصحاب کرام دست می‌داد. پیامبر صلی الله علیه وسلم از شکست فارس و فتح سرزمین شام به اصحاب کرام خبر می‌داد؛ چنان‌چه فارس و شام در زمان قیادت حضر عمر رضی الله عنه فتح گردید.
یکی از بشارت‌های پیامبر صلی الله علیه وسلم که وقوع آن را به امت خبر داده، فتح «روم» می‌باشد. در این‌جا مراد از «روم»، تنها جغرافیای بنام ایتالیای امروز که پایتخت آن روم می‌باشد، نیست. بلکه روم سمبولی از غرب و مفکوره‌های آن است.
اگر دقیق‌تر متوجه شویم منظور از «روم» همانا افکار و ارزش‌های سرمایه‌داری ـ دموکراسی است که به رهبری امریکا به جهان امروزی پیشکش می‌گردد. این ارزش‌ها و مفکوره‌ها امروز در قالب یک نظام سیاسی و یک مُدل زندگی در مقابل مدُل اسلام قرار دارد.
اگر اندکی بر بشارت‌هایی رسول الله صلی الله علیه وسلم – علی‌الخصوص «فتح روم» – تأمل نمائیم در می‌یابیم که در جهان، افکار و سیستم‌های گونه‌گون از قبیل نشنلیزم، فاشیزم، کمونیزم و ... یکی پی دیگر آمدند و نه تنها این‌که عمر سیاسی و کاربردی‌شان از بین رفت بلکه در زباله‌دانی‌های تاریخ نیز دفن شدند. زود است که نظام سرمایه‌داری ـ دموکراسی در آینده‌هایی نزدیک به عنوان لکه‌ی سیاه در تاریخ بشر در کتاب‌های درسی به شاگردان قصه گردد.‌ در حال‌حاضر شانس بقای این نظام بسیار محدود است. امروز اکثر مفکرین و دانشمندان غربی که قضایای جهانی را تعقیب می‌کنند به این نظر هستند که نظام سرمایه‌داری ـ دموکراسی به مرگ تدریجی محکوم شده و به بسیار زودی ستون‌های شکننده‌ی آن به زمین خواهد افتاد.
امریکا که علم‌بردار و محافظ اصلی نظام کپیتالیزم می‌باشد، با بحران‌های جدی نظامی، اقتصادی و سیاسی در داخل و خارج از کشور مواجه می‌باشد. چنان‌چه امریکا برای داشتن تسلط بر مناطق استراتیژیک جهان به سیاست بین‌الملل‌گرایی و نظامی‌گرایی متوسل شد که چنین کاری متعاقباً امریکا را به ایجاد پایگاه‌های نظامی در سراسر دنیا ملزم می‌کرد. اما این همه پایگاه‌های نظامی که رقم آن به هزار پایگاه می‌رسد، ‌می‌تواند منحیث یک تهدید بزرگ، هژمونی جهانی امریکا را به مخاطره بیاندازد. از طرف دیگر،‌ امریکا تریلیون‌ها دالر را در جنگ‌های ویتنام،‌ کشورهای امریکای لاتین،‌ کوریای شمالی،‌ عراق، افغانستان و کشورهای شرق میانه مصرف کرد، اما ظاهراً با این همه مصارف گزاف و کمرشکن،‌ امریکا جنگ را در اکثر کشورها باخته است زیرا در هر کشوری که با آن جنگیده، رأی‌عام و افکار عمومی بر علیه امریکا شده است.
امریکا از لحاظ اقتصادی نیز با بُن‌بست جدی روبروست. به همین‌خاطر دولت ترامپ تلاش دارد تا زمینه‌های سرمایه‌گذاری،‌ صادارات و واردات کالاها و میزان کاریابی را در امریکا افزایش دهد. زیرا بیشترین سهم عواید حکومت و مالیه‌های شهروندان در طی چندین سال گذشته در جنگ‌های بیرونی به مصرف رسیده است. و از طرف دیگر براساس گزارش سی‌‌ان‌ان، امریکا در سال ۲۰۱۹م امریکا با ۲۲ تریلیون دالر منحیث اولین کشور مقروض دنیا شناخته شد. این همه شواهد عینی به این دلالت می‌کند که امریکا از لحاظ اقتصادی از بحران فوق‌العاده جدی رنج می‌برد که این خود می‌تواند پیکر نیمه‌جان امریکا را در آینده‌های نه‌چندان دور به زمین بزند.
از سوی دیگر بزرگ‌ترین معضل برای هر ابرقدرت مسایل داخلی می‌باشد که امریکا در حال‌حاضر با آن روبرو شده است. از این‌که دولت امریکا متشکل از نهادهای بزرگ از قبیل کانگرس،‌ سی‌آی‌ای،‌ پنتاگون، وزارت خارجه، قصرسفید و ... می‌باشد. همین نهادها سیاست خارجی و داخلی امریکا را تعیین می‌کنند. چنان‌چه اختلاف میان نهادهای درونی امریکا در طول سال‌های متمادی وجود داشته، اما این اختلاف‌ها روزبه‌روز گسترش می‌یابد و در حال مبدل شدن به یک بحران بزرگ سیاسی است. از طرف دیگر مفکوره‌ی برتری‌جوئی نژادی به‌صورت روزافزون در داخل امریکا در حال رشد است. این مفکوره در درازمدت باعث می‌گردد که امریکایی‌ها به زامبی‌های مبدل شوند تا خون یک‌دیگر را آشامیده و بیشتر از هرچیز دیگر این فاکتور در سقوط امریکا نقش بازی کند.
در آخر می‌توان گفت آن‌چنا‌ن که سایر بشارت‌های پیامبر صلی الله علیه وسلم یکی پس از دیگر تحقق یافت،‌ بشارت «فتح روم» نیز در آینده‌ی نه چندان دور چشمان مسلمانان بی‌دفاع و رنج‌دیده را منور و از دشمنان اسلام را کور خواهد ساخت.
اما بشارت فتح روم بدون یک دولت مقتدر و واحد اسلامی امکان‌پذیر نخواهد بود؛ زیرا خلافت راشده است که ارتش‌ها را به سوی غرب سوق می‌دهد و بشارت پیامبر صلی الله علیه وسلم را متحقق خواهند ساخت. و به عوض آن نور اسلام در سراسر جهان آفتابی خواهد گردید تا دوباره عزت و عظمت را بر جهانیان پیشکش نموده و آن‌ها را از شر نظام فاسد کپیتالیزم نجات ‌دهد.


   


   ارسال نظر