Pashto Farsi


شگوفایی تاریخ؛ آن گاه که قسطنطنیه فتح گردید!
12/31/2019 | احمدصدیق احمدی

غرب اگر کینه‌اش علیه مسلمانان نبود بزرگ‌ترین عطف تاریخ را وارونه جلوه نمی‌داد، از این‌رو همواره تلاش کرده تا ذهن‌ها از آن دور نگهدارد. تاریخ در دلِ خود جا داده است که پس از یک‌هزاو دوصد سال تسلطِ امپراتوری روم، سرانجام «محمد فاتح» بعد از دو ماه محاصره آن را از زانو درآورد. این در حالی بود که امپراتوری روم، یگانه قدرت‌مندترین امپراتوری وقت‌اش بود که در سال 196م از اروپا تا ترکیه حاکمیت داشت. در سال 395م این امپراتوری به دو بخشِ روم شرقی و غربی تقسیم شد. به این ترتیب پس از قرن‌ها حاکمیت، در سال 1453م در برابر لشکرِ مسلمانان به رهبری «محمد فاتح 21 ساله» شکست می‌خورد، و حاکمیت اسلام از بیزانس-مرکز امپراتوری روم شرقی تا دروازه‌های مرکز اروپا گسترانیده می‌شود.  
خلافت عثمانی پس شکست امپراتوری روم، نزدیک به 700 سال بر اروپا، آسیا و افریقا به عنوان یگانه قدرت‌جهانی تسلط داشت، تا جایی‌که در سال 1795م ایالات متحده امریکا حاضر می‌شود تا معاهده‌ی سالانه معادل 700 هزار دالر، «طلا» را که در آن زمان پول رایج دولت خلافت شمرده می‌شد، برای دولت عثمانی به عنوان جزیه پرداخت نماید، تا کشتی‌هایش در آب‌های مدیترانه و اقیانوس اطلس، آزادانه گشت‌وگزار نماید. اصل این معاهده به زبان ترکیه میان «جورج واشنگتن» رئیس‌جمهور وقت امریکا و «بکر حسن» والی عثمانی در الجزایر به امضا رسیده است. این نخستین سند در تاریخ امریکاست که به زبان ترکی نوشته شده،‌ اما هیچ‌گاهی از آن یادآوری نمی‌شود. آیا می‌دانید که غرب چه چیزهای از واقعیت‌های شگوفای تاریخ مسلمانان نیست که وارونه جلوه داده و یا آن را از ذهن‌ها دور نگه‌داشته است؟!
حاکمیت در اسلام تنها یک مسئله‌ی دنیایی و بشری نیست، بل همان گونه که ما به موجود الله سبحانه وتعالی و نیز رسالت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم به عنوان آخرین پیام‌آور ایمان داریم، به روایاتی که بعدها تحقق آن انجام شد و یا در حال انجام شدن است، نیز باورمند هستیم. چنانچه قبل از آن ‌که پیامبر اسلام دولتِ را در مدینه بوجود آورد، الله سبحانه وتعالی از پیروزی و شکستِ امپراتوران وقت برای‌شان بشارت می‌داد که سرانجام چنین شد. همین‌گونه تمام بشارت‌هایی که از جانب پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وسلم برای ما روایت شده نیز تحقق یافته است، اما بشارتی که تحقق‌اش جهان را از شرِ حاکمیت سرمایه‌داری و افکارش نجات خواهد داد با برگشتِ خلافت بر منهج نبوت تحقق خواهد یافت. چنانچه از حضرت عبدالله ابن عمرو ابن عاص روایت است که گفت: ترجمه؛ در حالی که ما در اطراف پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم نشسته و می‌نوشتیم، شخصی از پیامبر پرسید که کدام یک از شهرها نخست فتح می‌گردد؛ «قسطنطنیه» و یا «روم»؟ اما پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم در پاسخ گفتند:

«مَدِينَةُ هِرَقْلَ تُفْتَحُ أَوَّلاً، يَعْنِي قُسْطَنْطِينِيَّةَ»
(رواه احمد)
ترجمه: شهر هِرقَل یعنی قسطنطنیه نخست فتح می‌گردد!

بناً آنچه را که پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وسلم برای فتح قسطنطنیه بشارت داده بود به دستان مبارک محمد فاتح انجام یافت؛ اما فتح روم که مفهوم آن جنگ و جهاد با تمام ارزش‌ها، افکار و ایدیولوژی غرب به رهبری امریکاست، باقی مانده است، که به خواست الله سبحانه وتعالی زیر چتر خلیفه‌ی عادلِ‌ مسلمانان تحقق خواهد یافت. با توجه به این، چه جای شک وجود دارد آنچه را که بشارتِ پیامبر اسلام برای فتح قسطنطنیه بود تحقق یافت، اما تاسیس دوباره‌ی «خلافت بر منهج نبوت» و جهاد با یهود، آزادی فلسطین، عراق، افغانستان و سایر سرزمین‌های اسلامی از شرِ سرمایه‌داری تحقق نیابد.


   


   ارسال نظر