Pashto Farsi


سخن هفته: گسترش فساد و فحشا، چه کسی حدود اسلام را تطبیق کند؟
12/31/2019 | مسلم بغلانی

مولوی مجیب‌الرحمن انصاری، یکی از علمای مشهور هرات در تازه‌ترین سخنرانی خویش اعلام داشته است که اگر دختر و پسری به جرم زنا و یا قمار و شراب دست‌گیر شود، بالایش قانون خدا را جاری می‌کند. این موقف مولوی انصاری باعث سروصداهای زیادی شد و جامعه مدنی و سیکولرها آن را محکوم نموده‌اند.
از آن‌جایی‌که نظم دموکراسی در افغانستان باعث افزایش فحشاء و بی‌حیایی شده و ادارات دولتی در افغانستان خود به مراکز فحشا و فساد مبدل شده‌اند، مردم متنفذین و علماء به این درک رسیده‌اند که دولت افغانستان نه تنها این‌که جلوی سرطان فحشا و بی‌حیایی را نمی‌گیرد، بلکه آن را بیشتر ترویج می‌کند.
اینجاست که علمای همچو مولوی انصاری برعلیه وضعیت ناهنجار فعلی صدا بلند نموده و علیه آن موقف گرفته است. چنین اظهارات و موقف‌گیری‌ها ناشی از انزجار شدید یک مسلمان آگاه نسبت به اوضاع فاحشه‌پرور امروزی و برخاسته از احساسات اسلامی یک فرد مسلمان می‌باشد که در خور ستایش و تمجید می‌باشد.
با وصف آن که از داعیه‌ی تطبیق شریعت باید حمایت شود، اما باید این‌ مسئله نیز فراموش نگردد که تطبیق احکام شرعی و تنفیذ شریعت اسلامی از جمله‌ فرایض و دستور صریح الله سبحانه‌وتعالی می‌باشد که باید توسط دولت اسلامی (خلافت) اجراء شود، زیرا دولت اسلامی مکلف است تا زمینه‌ی تطبیق احکام فردی و جمعی اسلام را برای تمامی مسلمانان فراهم نماید. بناء تطبیق احکام جمعی اسلام (حدود، قصاص و عقوبات) از جمله مسؤلیت‌های اساسی دولت خلافت می‌باشد؛ نه مسئولیت افراد، گروه‌ها و یا جماعت‌ها. اگر دولت خلافت موجود نمی‌باشد، برای تأسیس آن باید کار صورت گیرد.
از سوی دیگر، اظهارات مولوی انصاری در مورد تطبیق حدود تنها منعکس کننده دیدگاه شخصی وی نیست، بلکه بیان‌گر خواست تمام مسلمانان افغانستان می‌باشد. مسلمانان می‌توانند در برابر هرگونه مشکلات طاقت‌فرسا و بحران‌های روزمره از خود استقامت نشان دهند، اما به هیچ عنوان در برابر موج ترویج فحشاء و بی‌عزتی که مرد و زن این سرزمین را نشانه گرفته، آرام نمی‌گیرند و تا سرحد مرگ در مقابل آن می‌ایستند.
چنان‌چه فرزندان صدیق اسلام در طول تاریخ نشان داده اند که اهانت به یک زن، حتی در دور افتاده ترین نقاط دنیا، لشکرها را به حرکت در آورده‌است؛ کاری که معتصم بالله خلیفۀ مسلمین انجام داد. بناء مردم افغانستان با چه حسابی از حکام امروزی علی‌الخصوص اشرف‌غنی – که امام حسین علیه‌السلام را نواسه‌ی خدا خطاب می‌کند و صحیح‌البخاری را پس از حدیث‌شریف، معتبرترین منبع شرعی محسوب ‌می‌کند – توقع تطبیق شریعت و جاری نمودن حدود الهی را داشته باشند؟
در واقع ماموریت اساسی دلقک‌های همچو اشرف‌غنی تطبیق فرامین امریکا و زدودن ارزش‌های اسلامی در افغانستان می‌باشد. از سوی دیگر، اشرف‌غنی در مراسم یادبود از سالگرد امام حسین علیه‌السلام نیز گفته است که دولت وی عمری و علوی را پیاده می‌کند در این زمینه باید گفت که شاید اشرف‌غنی فراموش کرده‌ است که حضرت عمر «رضی الله عنه» در تحت چتر اسلام و زیر سایه‌ی ارشادات حضرت محمد صلی‌الله علیه‌وسلم پرورش یافته بود، نه مثل اشرف‌غنی که یکی از شاگردهای مکتب دموکراسی و مزدور با افتخار امریکا می‌باشد!
در نتیجه، دموکراسی باعث رشد روزافزون فحشا و فساد در افغانستان گردیده است که آزار و اذیت جنسی، خشونت علیه زنان، نقض حقوق اطفال و زنان و ضعیف شدن بافت خانواده‌ و جامعه از جمله تبعات مستقیم آن در سراسر افغانستان می‌باشد. از سوی دیگر، عمده‌ترین دلیل ترویج فحشا و تطبیق دموکراسی در طول 18 سال در افغانستان، عدم تطبیق اسلام می‌باشد. و مقاومت پراگنده و غیر منسجم در مقابل امواج فحشا و منکرات به هر طریقی ممکن از سوی دولت مزدور خنثی می‌گردد، مگر این‌که در برابر این موج نیرومندی دیگر را از آدرس اسلام حرکت دهیم. بناء برای مسلمانان، علمای با احساس، متنفذین با رسوخ، رهبران واقعی و جوانان با وقار افغانستان لازم است تا جهت تطبیق فریضه‌ی الهی (احکام شرعی) و جلوگیری از ترویج ارزش‌های دموکراسی(سیکولار) و فحشاء به مبارزه برای تأسیس خلافت و حاکم ساختن ارزش‌های اسلامی بپردازند تا آن دولت در مقابل امواج امروزی ایستادگی نموده، و بشریت را از شر هیولای دموکراسی رهایی بخشد.


   


   ارسال نظر