Pashto Farsi


تروریزم امریکایی موج می‌زند!
07/10/2019 | احمدصدیق احمدی

جنگ با تروریزم برای امریکا پر هزینه و در عین حال کمرشکن واقع شده است، هزینه‌یی که نزدیک است این ابرقدرت را به زانو درآورد. چنان‌چه «برنی سندرز» از نامزادان انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2020 امریکا، در یادداشتی به روزنامه «فارن افرز» واقعیت جنگ امریکا با تروریزم را این گونه خلاصه کرده است: "جنگ علیه تروریزم به لحاظ اقتصادی نیز به شدت پر هزینه، اما بی‌نتیجه بوده است."
مبهم‌ترین روشی که امریکا تاکنون بکار گرفته، تعریف تروریزم است. چنان‌چه گاهی یک کشور و یا یک گروه را حامی تروریزم عنوان نموده علیه آن هر گونه جنگ اقتصادی، سیاسی و نظامی را به راه می‌اندازد، گاهی هم یک‌شبه برعکسِ این را اعلام می‌دارد. چنان‌چه دونالد ترامپ پس از پیروزی‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری، در نخستن سفرش به عربستان سعودی، در میان رهبران بیش از 50 کشور، مرکز مبارزه با تروریزم را در ریاض افتتاح نمود. به دنبال آن کشورهای رقیبِ قطر، به سرکردگی سعودی، مصر، امارات، بحرین و چند کشور دیگر، قطر را حامی تروریزم عنوان نموده روابط سیاسی و تجاری خود را با آن قطع و نیز مرزهای زمینی و هوایی‌شان را با آن کشور بسته کردند.
ترامپ پس از پایان سفرش در امریکا، در جمع خبرنگاران با حمایت از این تصمیم کشورهای عربی علیه قطر گفت: "متاسفانه قطر به طور سنتی در سطوح‌بالا حامی تروریزم بوده است. آن‌ها باید به این حمایت پایان دهند." وی همچنین گفت: "در سفر اخیرم به خاورمیانه اعلام کردم که دیگر نباید امکان تامین مالی ایدیولوژی افراطی وجود داشته‌باشد. [پس از آن] رهبران [کشورهای منطقه] انگشت اتهام را متوجه قطر کردند. حالا ببینید."
چند هفته بعد زمانی که قطر حاضر شد میلیون‌ها دالر برای حمایت از جنگ امریکا علیه تروریزم بپردازد، «تیلرسون» وزیر خارجه‌ی امریکا به کشورها، چنین پیام فرستاد: "قطر پیشرفت‌هایی محدود کردن حمایت از ترویریزم داشته است." به همین گونه قطر در ظرف چند هفته، از حامی تروریزم به فرشته‌ی دوستی مبدل شد!
امریکا یک زمانی گروه «مجاهدین خلق» ایران را گروه تروریستی عنوان ‌می‌نمود، اما پس از این‌که منافع‌اش -ظاهراً علیه ایران- چیزی دیگری شد آن را از فهرست‌سیاه تروریستان حذف کرد. در این اواخر امریکا «ارتش آزادی‌بخش بلوچستان» را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است. در اینجا پرسشی مطرح می‌شود که چرا امریکا از قبل چنین نکرد که حال و در این شرایط به این نتیجه رسیده که آزادی‌خواهان بلوچ در پاکستان را تروریست اعلام بدارد؟! بسیاری‌ها این را به معنای معامله و یا هم امتیازدهی به پاکستان در برابر مذاکره‌ی صلح با طالبان افغان عنوان می‌کنند، که در واقع غیر از این چیزی دیگری نمی‌تواند باشد.
این کشور بیش از 70 سال است که همواره مبارزه‌ی فلسطینی‌ها علیه دولت اشغال‌گر یهود(اسرائیل) را تروریزم می‌خواند. واقعیتی که بشریتِ به اصطلاح متمدن را در حیرت انداخته است. این کشورِ تروریزم‌ساز دو دهه قبل به بهانه‌ی مبارزه با تروریزم حاکمیت طالبان را ریشه‌کن ساخت، اما دیری نگذشت که حاضر شد تا هزینه‌ی جنگِ خود را به قیمت تنازل و دیپلوماسی بپردازد.  
چنانچه «برنی سندرز» از نامزادان برجسته‌ی امریکا در یاداشتی هزینه‌ی جنگ علیه تروریزم را چنین بر می‌شمارد: "جنگ علیه تروریزم از شروع تا پایان سال مالی جاری[2019] بیش از 4.9 تریلیون دالر هزینه روی دست مالیات‌دهندگان امریکایی خواهد گذاشت." به گفته‌ی وی؛ "جنگ علیه تروریزم جهانی به عنوان یک چارچوب سازمان‌دهی، برای کشور ما یک فاجعه بوده است. خلاصه‌کردن استراتیژی امنیت ملی ایالات متحده به جنگ علیه تروریزم، چند هزار افراط‌گرای خشونت‌طلب را قادر ساخت تا برای سیاست خارجی قدرت‌مندترین ملت روی زمین خط و نشان بکشد. ما در پاسخ به ترویست‌ها، دقیقاً همان چیزی را به آن‌ها دادیم که خواستارش بودند." وی در پایان یادداشت‌اش می‌افزاید: "دیگر بس است. مردم امریکا خواهان جنگ بی‌پایان نیستند!"
این تنها دیدگاه بانفوذترین سناتور امریکایی و از نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری نیست، بلکه اکثریت امریکاییان خواهان پایان طولانی‌ترین و پر هزینه‌ترین جنگِ تاریخ امریکا هستند. با این همه آیا طالبان درک نکرده‌اند که بزرگ‌ترین قدرت عصر را می‌توانند در برابر اندک «صبر» و «مقاوت» بگونه‌ای کامل از زانو درآورند؟ آنچه که به سان آفتاب روشن است که امریکا در برابر تخیل جنگ علیه تروریزم برپا کرده بود، خود در گرداب آن گیرمانده است؛ گردابی که تلاش دارد تا در چارچوب دیپلوماسی نه جنگ برگِ برنده‌ی آن باشد.


   


   ارسال نظر