Pashto Farsi


تحولاتی که تنها با تطبیق یک حکم اسلام پدید می‌آید
05/17/2019 | مسلم بغلانی

روزه در ماه مبارک رمضان، برای تمامی مسلمانان و مؤمنین فرصت تقرب بیشتر به الله سبحانه‌وتعالی را مساعد می‌سازد. طوری‌که در این ماه پر برکت، مسلمانان در سراسر جهان به‌منظور کسب رضایت الله، نفس و اموال خویش را در راه الله سبحانه‌وتعالی اختصاص می‌دهند و بیشتر به تفکر در مورد آخرت پرداخته تا جایگاه و مقام بهتری برای خویش در آخرت کسب نمایند. چنان‌که می‌بینیم تنها با تطبیق یکی از احکام اسلام – روزه در ماه رمضان – مسلمانان به چندین حکم دیگر اسلام نیز متوسل می‌شوند. زیرا، ماه رمضان فرصت و تذکر خوبی برای انسان‌های عاقل است تا بوسیلۀ آن به کسب رحمت، مغفرت و رضایت الله سبحانه‌وتعالی بپردازند.
چنان‌چه می‌دانیم با تطبیق این حکم، مسلمانان تلاش می‌ورزند تا مال خویش را انفاق نموده و توسط آن به مساکین و فقراء رسیده‌گی ‌‌کنند. همچنان با تطبیق این حکم، محبت و اخوت میان مسلمانان افزایش یافته که نمونه‌های بارز آن یکجا شدن مسلمانان جهت ادای نماز تراویح و رفتن آنان به بهترین شهرهای دنیا(مکه‌مکرمه و مدینه‌منوره) جهت ادای عمره می‌باشد. از طرفی می‌بینیم که با تطبیق این حکم، کسانی‌که نمازهای خویش را در طول یک‌سال گذشته قصداً ویا سهواً ترک کرده‌اند، به الله سبحانه‌وتعالی رجوع می‌کنند و از گناهان شان طلب مغفرت می‌کنند. کسانی که عادات بد جزء از شخصیت شان شده تلاش می کنند که در این ماه از آن دوری کنند.
روزه به صحت و سلامتی انسان ممد واقع می شود و بدن انسان را از وجود مکروب ها تصفیه نموده و مقاومت بدن را بالای می‌برد. همچنان با تطبیق این حکم، انسان‌های عاقل به فکر مرگ و سرای حقیقی خویش که همانا آخرت می‌باشد، می‌افتند. با تطبیق این حکم، میزان فحشاء و تمایل به ارتکاب منکرات و گناه‌هان نیز بطور فاحش آن در میان مسلمانان کاهش پیدا می‌کند. این درحالی‌ست که این همه دست‌آوردهای عظیم و نایاب ناشی از تطبیق تنها یکی از احکام اسلام می‌باشد.
اما حرف اساسی این‌جاست که آیا تاهنوز با خود فکر کرده‌اید که اگر خلافت اسلامی تأسیس شود و تمامی احکام اسلام را بطور مکمل در سرزمین‌های اسلامی تطبیق نماید، آن‌گاه وضعیت سرزمین‌های اسلامی و حالت مسلمانان چگونه خواهد بود؟! آیا تاهنوز فکر کرده‌اید که اگر مسلمانان خط ‌مشی فکری و سیاسی خود را بر مبنی اسلام استوار نمایند، آیا از انحطاط‌ فکری و عقب‌ماندگی رهائی نمی‌یابند؟!
آیا تاهنوز فکر کرده‌اید که اگر قرآن و سنت در میان مسلمانان منحیث منبع حکم و قضاوت قرار گیرد، آیا دیگر نیازی برای مسلمانان احساس می‌شود تا رد پای مفکرین غرب از قبیل جان‌لاک، آدم اسمیت، ژان‌ژاک روسو و ماکیاولی وغیره را به‌منظور تنظیم امور زندگی خویش تعقیب نمایند؟! آیا تاهنوز فکر کرده‌اید که اگر دولت اسلامی موجود باشد، نه تنها به مشکلات مسلمانان، بلکه تمامی بشریت رسیدگی صورت نمی‌گیرد؟! آیا تاهنور فکر کرده‌اید که تنها با جمع‌آوری زکات از اغنیاء و ثروت‌مندان مسلمان، مردم با چیزی بنام فقر و تنگ‌دستی آشنا می‌بودند؟!
بیاد آورید زمانی را که عمر ‌بن عبدالعزيز رحمت‌الله‌علیه دستور تخلیه نمودن بیت‌المال را صادر کرد و به والی عراق، عبدالحميد ‌بن عبدالرحمن نوشت: «مستمری همه‌ی مردم را پرداخت كن.» والی عراق در جواب نوشت: «همه‌ی مردم حقوق خود را گرفته‌اند، اما هنوز مبالغی در بيت‌‌المال مانده‌است.» عمر بن عبدالعزیز رحمت‌الله‌علیه به وی نوشت: «بررسی كن، كسانی‌كه بدون اسراف و فساد، ناگزیر به قرض شده‌اند، بدهی آنها را از بيت‌‌المال پرداخت کن.» عبدالحميد برایش نوشت: «اين كار را انجام دادم، امّا هنوز در بيت‌‌المال مبالغی باقی مانده‌است.» خلیفه برایش نوشت: «پس بررسی کن، هر فرد مجردی كه به دلیل ناداری توان ازدواج را نداشته، با بودجۀ بيت‌‌المال ازدواج كند و مهریه‌اش را بپردازد.» عبدالحمید دوباره نوشت: «هر کسی‌که [با این شرایط] یافتم تزویج کردم، امّا هنوز مبالغی از بیت‌المال باقی مانده است.» خلیفه اين‌بار در جواب نوشت: «بررسی کن، کسانی‌که از جزيه قرض دارند و قادر به برداشت از زمين نيستند، و به ‌اندازه‌ای كه قادر به كشت زمين شوند، به پيش ‌خريد محصولات آنها مبادرت كن، چون‌که ما برای این سال‌شان و دوسال دیگر چیزی از آنها نمی‌خواهیم».
حکایت فوق یکی از گوشه‌ها‌ی زرین و درخشان تاریخ اسلام را برای شما بازگو می‌نماید. قابل یادآوری‌ست که در سایۀ حاکمیت اسلام نه تنها این‌که مسلمانان بلکه غیرمسلمانان نیز در امان و سکینت‌ خاطر زندگی می‌کردند و پس از تأسیس دوبارۀ اسلام دوباره انشاءالله چنان حالت برقرار خواهد شد.
پس تصور کنید که اگر سایر احکام اسلام بطور مجموعی تحت چارچوب دولت واحد اسلامی «خلافت» تطبیق شود، تمامی بشریت از بدبختی‌های امروزی که دامن‌گیر شان شده نجات خواهند یافت. پس ماه رمضان بهترین فرصت برای مسلمانان و مؤمنین می‌باشد تا برای تأسیس بهترین دولت روی زمین بیشتر از پیش تلاش و جهد نمایند. از الله سبحانه‌وتعالی استدعا می‌داریم تا به برکت این ماه منور و مبارک، این ماه را آخرین رمضانِ بدون خلافت برای مسلمانان و بشریت بگرداند، آمین!

مسلم بغلانی


   


   ارسال نظر