مهم
Pashto Farsi


عساکر افغان چگونه با برادر خود و امریکائیان این گونه با عساکر افغان برخورد می‌کنند؟!
11/28/2018 | علی عمر صدیقی

نیویارک تایمز در گزارش خود در باره وحیدالله خان سرباز نیروهای خاص افغان می‌نویسد، تا هنوز معلوم نیست که آیا کدام عسکر امریکایی و یا چکی در لت و کوب این کماندوی افغان، سهم داشته و یا نه؟
مقام‌ها گفتند، وحید الله خان ۱۹ ساله در ۲۲م ماه اکتوبر بر گروهی از عساکر چکی در پایگاه نظامی شیندند هرات تیراندازی کرد که در نتیجه آن تورن توماش پروخاز که عسکر چکی مأموریت حمایت قاطع بود، کشته و دو سرباز دیگر این کشور زخمی شدند.
مقام‌های افغان گفتند، وحیدالله سرباز کماندوی افغان پس از چند ساعت حمله توسط قوای افغان دستگیر و به توقیفگاه نیروهای خارجی تسلیم داده شد. این مقام‌ها گفته‌اند که هنوز نیمه شب نگذشته بود که این سرباز کماندو دوباره به قوای افغان تسلیم داده شد، ولی او لت و کوب شده بود و در حالت بی‌هوشی بسر می‌بُرد. به گفته این مقامات، وحید الله خان پس از زمان کوتاه جان داد.
وکیل احمد کرُخی یک عضو شورای ولایتی هرات به رادیو آزادی گفت، چگونه ما بدانیم که این سرباز شکنجه شده‌است او پیش از این‌که به قوای افغان تسلیم داده شود، لت و کوب شده بود.
سعید رحمن پدر این عسکر افغان می‌گوید، زمانی‌که ما جسد وی را پیش از خاکسپاری شست و شو می‌دادیم، علایم مرمی وجود نداشت. اما در بدن وی آثار لت و کوب دیده می‌شد.
حیات الرحمن برادر وحیدالله گفت، برادرش در حدود ۱۳ ماه در صفوف نیروهای کماندوی اردوی ملی فعالیت می‌کرد.
وحیدالله پس از فراغت از مکتب در ولسوالی کوت ننگرهار مصروف دهقانی بود.
برادر وحیدالله افزود: "هیچ کسی برای ما پاسخ نمی‌دهد که چه واقع شده، هیچ کسی برای ما نمی‌گوید که کی او را دستگیر کرده و چه کسی وی را به نیروهای خارجی تسلیم داده‌است."
خانواده این سرباز افغان تکذیب کرد که پسر‌ شان با طالبان ارتباط داشت.
[منبع: https://da.azadiradio.com/a/29625229.html ]
عساکر افغان در جبهات جنگ به بهانۀ مبارزه با «تروریزم» و حفظ منافع امریکا هر روز قربانی‌های زیادی را متقبل می‌شوند؛ اما این عساکر برای امریکائیان هیچ ارزشی ندارند. برخوردی که با وحیدالله خان صورت گرفته است، شاید بخش کوچک از صدها و هزارها داستان غم‌انگیز عساکر این سرزمین اسلامی باشد که برای منافع امریکا منحیث چوب سوخت مورد استفاده قرار گرفته است. اما با آنها منحیث انسان ارزش داده نمی‌شود که در صورت ارتکاب جرم، مجرم را از طریق محکمه و تطبیق قانون به مجازات برسانند، بلکه بر اساس همان دیدی که در مورد جنگجویان مسلح دارند، با عساکر افغان نیز عین برخورد را می‌کنند. از طرف دیگر عساکر افغان برادر خود را به امریکایی‌های وحشی تسلیم دادند تا او را به قتل برسانند. در حالیکه پیامبر صلی الله علیه وسلم در این مورد به صراحت در حدیثی می‌گوید: «مسلمان برادر مسلمان است، بر او ظلم نمی‌کند و او را تسلیم (ظالم و دشمن) نمی‌کند.» بخاری، ۲۲۶۲ و مسلم، ۴۶۷۷٫.

علی عمر صدیقی


   


   ارسال نظر